Home / Muzyka weselna / Szkoły tańca dla par – jak przygotować się do pierwszego weselnego tańca?

Szkoły tańca dla par – jak przygotować się do pierwszego weselnego tańca?

Wesele jest szczególnym momentem w życiu. Podczas przyjęcia para wykonuje niezapomniany pierwszy taniec weselny, który jest obserwowany nie tylko przez wszystkich gości, ale bardzo często również przez kamerę. Dlatego dla wielu par tak ważne jest to, aby ten taniec był idealny oraz wyjątkowy. Samodzielnie nie sposób jest przygotować się do pierwszego tańca. Wymagana jest do tego wiedza z zakresu choreografii i podstawowych kroków tanecznych. W zależności od tego jak wymagający ma być układ taneczny, potrzeba odpowiedniej ilości czasu na treningi. Poza wybraniem odpowiedniej szkoły tańca warto również rozważyć naukę z dużym wyprzedzeniem. Ten artykuł stanowi garść wskazówek na temat tego w jaki sposób wybrać odpowiednią szkołę tańca oraz jak przygotować się do pierwszego tańca weselnego.

Wedding Photography - Szkoły tańca dla par – jak przygotować się do pierwszego weselnego tańca?

Przed wybraniem szkoły tańca – planowanie

Wielu przyszłych małżonków w pierwszej kolejności wybiera szkoły tańca, bądź prywatnego nauczyciela tańca. Jest to błąd, ponieważ tego typu postępowanie pomija jeden z najważniejszych kroków, którym jest zdecydowanie się na charakter oraz atmosferę tańca. Jeśli para młoda nie wie jak powinien wyglądać ich pierwszy taniec, czy nie ma na niego żadnego pomysłu, może wykorzystać i zainspirować się istniejącymi już układami, które można obejrzeć na YouTubie, czy na innych serwisach, dzięki którym udostępniane są filmiki pierwszych tańców wykonywanych podczas wesela.

Para może zdecydować się na spokojny i romantyczny taniec do muzyki w tym samym klimacie, albo może wybrać bardziej dynamiczną wersję, która łączy kilka stylów tańca. Bardzo oryginalnym sposobem jest zaskoczenie gości weselnych i rozpoczęcie pierwszego tańca spokojnie, powoli, a następnie przejście do bardzo dynamicznych ruchów i ciekawej choreografii, która szokuje i zachwyca. Dopiero w momencie gdy para będzie miała pomysł, czy będzie wiedziała mniej więcej jakiego efektu oczekuje, powinna rozpocząć wybieranie szkoły, bowiem różne szkoły uczą tańca w inny sposób. Niektóre nastawione są na klasyczne układy, a inne stawiają na kreatywność  choreografów i wprowadzają nowe rozwiązania i ciekawe układy.

Według jakich kryteriów wybierać szkoły tańca?

Pierwszym krokiem w wyborze odpowiedniej szkoły tańca powinno być zapoznanie się z ofertą najlepszych firm danym mieście. Warto przy tym obejrzeć filmiki z występów, przeczytać opinie znajdujące się w internecie, czy zapoznać się z informacjami na stronach internetowych szkół tańca. Dobrze jest również poczytać o konkretnych trenerach i dowiedzieć się jakie style tańca są ich specjalizacją. W ten sposób będzie można wyróżnić szkoły tańca które uczą w odpowiednim dla pary młodej stylu.

wedding party dance bride 163219 - Szkoły tańca dla par – jak przygotować się do pierwszego weselnego tańca?

Po wyłonieniu czołówki szkół tańca można zadzwonić, czy wybrać się do nich i dowiedzieć się jakie są szczegóły, czyli: w jakim trybie prowadzone są zajęcia, czy terminy będą odpowiadały parze młodej, czy będą to zajęcia indywidualne czy też w grupach.

Należy liczyć się z tym, że grupowe zajęcia nie będą opierały się na oryginalności układu, a jedynie na poprawnej technice wykonywania tańca. Jednak będzie to o wiele tańsza opcja. Wybór należy już do pary młodej, która wyznaczy na ten cel odpowiedni budżet. Czasem warto również zdecydować się na pójście na pierwsze zajęcia do kilku szkół tańca, aby wybrać nauczyciela, który będzie miał najlepsze podejście do danej pary młodej.

Na co należy zwracać uwagę przy wyborze szkoły tańca?

Bardzo ważny jest wizerunek danej szkoły tańca, czyli to jak jest ona postrzegana przez społeczeństwo w danym mieście, czy nawet w całym kraju. Świadczyć będą o tym nie tylko osiągnięcia uczestników kursów danych szkół tańca, ale także różnorakie opinie krążące w obiegu społecznym. Warto również brać pod uwagę to, jak długo dana szkoła tańca jest na rynku i jak duże doświadczenie posiada . Niektóre szkoły tańca zajmują się głównie konkretnymi stylami tańców, a nie skupiają się na tym, aby precyzyjnie przygotować do pierwszego tańca. To często stanowi priorytet przy wyborze szkoły tańca, powinna ona zawierać już w swojej ofercie naukę pierwszego tańca dla przyszłych małżonków.

Ceny kursów tańca dla narzeczonych

W zależności od wybranej formy nauki ceny mogą być bardzo różne. Idealny pierwszy taniec weselny jest w cenie. Grupowe warsztaty są o wiele tańsze, koszty zazwyczaj mieszczą się w kwocie od 200 do 800 złotych za cały kurs, na który składa się przynajmniej kilka lekcji. Należy jednak brać pod uwagę to, że choreografia nie zostanie indywidualnie dopasowana. Ponadto instruktor nie będzie mógł poświęcić wystarczająco dużo uwagi każdej parze. Często tworzone są grupy na różnych poziomach zaawansowaniach, są to: podstawowy, średnio-zaawansowany i zaawansowany. Od poziomu grupy może również zależeć cena całego kursu, ponieważ grupy podstawowe potrzebują znacznie więcej lekcji i taki kurs będzie o wiele droższy.

bridal son in law marriage wedding 38569 - Szkoły tańca dla par – jak przygotować się do pierwszego weselnego tańca?

Indywidualne lekcje są o wiele bardziej kosztowne. Jednorazowe spotkanie z trenerem to koszt od 120 do 250 zł. Warto przyjrzeć się ofertom różnych szkół tańca, ponieważ często można kupić pakiety kilku lekcji indywidualnych w o wiele wyższych cenach. Pierwsza lekcja jednak powinna odbyć się poza pakietem. Warto wykupić ją osobno i nie wydawać przedwcześnie pieniędzy na cały kurs indywidualny, ponieważ może się okazać, że dany instruktor nie będzie odpowiadał parze młodej i konieczna będzie jego zmiana, bądź  też wybranie innej szkoły tańca.

Na oferty szkół tańca składała się często nauka podstawowych kroków walca wiedeńskiego i angielskiego. Wiele szkół proponuje jednak mieszanie stylów. Można zdecydować się wyłącznie na stworzenie choreografii na pierwszy taniec weselny, albo wybrać naukę podstawowych kroków różnych rodzajów tańców, również tych, które można wykorzystać podczas zabawy weselnej z gośćmi.

Jak długo należy przygotować się do pierwszego tańca?

Większość szkół wskazuje na to, że przygotowanie się do pierwszego tańca powinno zajmować przynajmniej miesiąc (przy dwóch treningach w tygodniu). Taki tryb pozwala na opanowanie podstawowych kroków i ułożenie prostego układu tanecznego na pierwszy taniec weselny. Jednak jeżeli narzeczeństwo ma zamiar stworzyć doskonałą choreografię która będzie skomplikowana i połączy kilka stylów tańca, to powinna zgłosić się na lekcje o wiele wcześniej. Nauka indywidualnej choreografii, na którą składa się wiele elementów jest długotrwała, ale też i bardziej efektywna. W takim przypadku warto zarezerwować sobie na naukę pół roku.

10291452096 b8d3a4ed16 b - Szkoły tańca dla par – jak przygotować się do pierwszego weselnego tańca?

Nawet jeśli przygotowanie pierwszego tańca trwałoby krócej, to zawsze można zakończyć kurs wcześniej i samodzielnie powtarzać ten układ ćwicząc go w domowym zaciszu. Taki zapas czasowy pozwoli na przygotowanie się do pierwszego tańca bez stresu. Istnieją również przyspieszone kursy tańca zarówno grupowe, jak i indywidualne. Są one jednak o wiele droższe, wymagają większej ilości treningów w tygodniu.

Czego można się nauczyć na kursach tańca dla narzeczonych?

Lekcje pierwszego tańca zawierają w sobie najistotniejsze kroki, które są popularne i sprawdzone na weselach. Na pierwszy taniec weselny składają się przede wszystkim walc angielski i  walc wiedeński. Często wplata się  również fokstrota, czy trochę salsy, jeżeli para młoda pragnie, aby ich pierwszy taniec był również bardziej zmysłowy.

Indywidualne lekcje mają o wiele większe możliwości, ofertę można dopasować do życzeń pary młodej. Układ jest tworzony rytmicznie do wybranej piosenki, można również zdecydować się na naukę układów wykorzystanych w popularnych filmach czy musicalach jak na przykład Dirty Dancing. Kursy grupowe zawierają głównie podstawowe kroki najbardziej popularnych stylów tańca, natomiast indywidualne lekcje opierają się nie tylko na nauce podstawowych kroków pod szkoleniu rytmik,i ale również na stworzeniu indywidualnego i oryginalnego układu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *