Home / Moda weselna / Garnitur ślubny – szyty na miarę czy kupiony w sklepie?

Garnitur ślubny – szyty na miarę czy kupiony w sklepie?

O tym, że dzień ślubu należy do dni iście wyjątkowych, nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. Jednak oprócz gwarancji wierności do grobowej deski, warto zadbać także i o to, by wspominało się ten uroczysty moment wspaniale i równie długo. Temat ten nie jest co prawda zaniedbywany, ale przedstawiany na ogół dość jednostronnie. Pięknym wspomnieniom służy bowiem nie tylko niesamowita suknia ślubna panny młodej, ale także elegancki garnitur początkującego męża! W niniejszym artykule zajmiemy się właśnie tą kwestią, choć – nie ukrywamy – bardziej od strony technicznej.

GARNITUR ŚLUBNY ZE SKLEPU – CZY TO SIĘ OPŁACA?

Odpowiedzmy sobie na proste pytanie: czy garnitur ślubny warto nabyć w sklepie? Zapewne warto, choć sporo zależy tutaj nie tyle od zasobów finansowych, co raczej zasobów… czasu. Za chwilkę wyjaśnimy, dlaczego. W sklepie otóż, uświadczyć można gotowych odzieżowych szablonów, które nijak mają się do zróżnicowania męskich proporcji, sylwetek i gabarytów. Jeśli któremuś z Panów udało się kupić taki garnitur ślubny w sklepie – kierując się jedynie ogólnym rozmiarem – a mimo to, ten pasował mu „jak ulał”…

wedding 1976546 960 720 - Garnitur ślubny – szyty na miarę czy kupiony w sklepie?

Zapewniamy, taki Pan powinien natychmiast udać się do kolektury i spróbować szczęścia w grach losowych. Owszem, cenione marki nie są cenione bezpodstawnie – materiał może być solidny, krój kunsztowny… najczęściej jednak gotowiec ze sklepu będzie potrzebować przynajmniej kilku poprawek. Zbyt długie lub zbyt krótkie rękawy, podobnie niedopasowane nogawki… wizyta u krawca/krawcowej równie obowiązkowa i nieuchronna, jak poślubny obiadek u teściowej. Wszystko zależy więc od tego, czy sklepowy garnitur ślubny podoba nam się pod pewnymi względami aż tak bardzo, że będziemy gotowi poddać go później małemu „tuningowi”.

Liczy się jednak również i czas, który mamy do dyspozycji, ponieważ na efekty podobnej personalizacji trzeba będzie trochę poczekać. Co liczy się poza tym? Rzecz jasna, liczy się… pieniądze. Porządne, schludne, a nawet eleganckie garnitury ślubne renomowanych marek można nabyć już od ok. 500 złotych! Ewentualne (choć, jak nadmieniliśmy, bardzo prawdopodobne) korekty krawieckie nie będą raczej w stanie podbić takiej ceny do kosztu najtańszego garnituru ślubnego szytego na miarę, ale o tym poniżej. Niemniej, wydatek rzędu 500 złotych to orientacyjny próg minimum; najdroższe garnitury ślubne ze sklepowej półki sięgają kosztu ok. 2000-3000 złotych.

A MOŻE JEDNAK SZYTY NA MIARĘ?

Garnitur ślubny szyty na miarę to kumulacja niezastąpionych atutów, ale co za tym idzie – okupiona też sporymi nakładami czasu – i nie tylko czasu. Taki garnitur ślubny będzie optymalnie dopasowany do postury ciała; nie będzie więc ani zbyt obcisły, ani też za luźny. Rękawy marynarki i nogawki spodni nie pochłoną w całości naszych kończyn, a i nie będą ich odsłaniać. Poza tym, krawiec dopasuje krój adekwatny do wzrostu i budowy klienta, by zamaskować cechy niezbyt mile widziane, ale za to uwydatnić atuty.

son in law 1050289 960 720 - Garnitur ślubny – szyty na miarę czy kupiony w sklepie?

Dobór fasonu także nie jest bez znaczenia. Mało tego – Pan Młody zyska możliwość pełnej personalizacji, przebierając wśród bogatego repertuaru tkanin, jak i również dodatków wysokiej klasy. Wszystko po to, by dostosować garnitur ślubny do swoich indywidualnych upodobań (choć Panna Młoda chciałaby zapewne dokonać w tej kwestii konsultacji). Jednak sam wybór tkanin to czas szczęśliwy, który mija bardzo szybko; nieco gorzej wygląda sprawa z czekaniem na efekt złożonego zamówienia. Okres ten wynosi od kilku do kilkunastu tygodni, a trzeba uwzględnić w nim jeszcze co najmniej trzy obowiązkowe przymiarki.

KOSZT USZYCIA GARNITURU ŚLUBNEGO

Jak widać, by zdecydować się na garnitur ślubny szyty na miarę, należy cieszyć się sporą ilością czasu, a także zmysłem organizacyjnym; głupio byłoby przekładać datę ślubu tylko z tego powodu, że Pan Młody czeka w majtkach. Dodatkowo, sam wybór krawca wymaga godzin i wysiłku – musimy przecież przebadać rynek pod kątem opinii i rekomendacji. Czy jednak to właśnie czas stanowi największe wyzwanie? Cóż, byłoby miło. Niestety, dla większości Młodych Par główną przeszkodą jest raczej ograniczony budżet.
Koszt garnituru szytego na miarę… wynosi od ok. 1500 zł wzwyż. Dokładnie: tutaj próg minimalny oznacza nieomal tyle, ile maksymalny pułap w przypadku garniturów ślubnych ze sklepu. Rachunek jest bardzo prosty: najtańszy garnitur ślubny na miarę – pieniężnie – składa się (mniej, więcej) z trzech najtańszych garniturów sklepowych. Oczywiście, jeśli tylko nas stać, nie ma lepszego wyboru. Zależnie od możliwości finansowych, garnitur ślubny szyty na miarę może być uszyty… nawet za kilkanaście tysięcy złotych. Wykrzyknika nie trzeba, bo wszyscy czytaliśmy już o gwiazdach show-businessu, które „szarpnęły się” przy tej okazji na jeszcze droższe pozycje.

groom 848059 960 720 - Garnitur ślubny – szyty na miarę czy kupiony w sklepie?

PARĘ SŁÓW O WYPOŻYCZALNIACH GARNITURÓW

Jak do tej pory, już kilka razy wspomnieliśmy o pieniądzach i czasie. Wypożyczalnia garniturów to idealna opcja dla tych, którzy nie mogą/nie chcą poświęcać zbyt wiele żadnego z tych zasobów. Główny czynnik to jednak ten niepieniężny, a przynajmniej – tak wynika z praktyki. Gdy odliczamy już dosłownie dni i godziny, a garnituru ślubnego jak nie było, tak nie ma (powody są różne), wówczas wypożyczalnia garniturów to możliwość „jak znalazł”. Koszt wypożyczenia jest oczywiście niższy, niż kupno garnituru na stałe – nadal jednak nie jest aż tak niski, ponieważ zaczyna się od ok. 300 złotych. Oczywiście, pracownicy wypożyczalni są na ogół doświadczeni w swoim fachu i doradzą dobrze mimo presji czasu. Mimo to, to do nas należy decyzja: zapłacić niewiele mniej za wypożyczenie garnituru, czy wydać tylko trochę więcej i mieć go na nadchodzące, potencjalne okazje. Na ogół Panowie Młodzi już nie rosną – zdarza im się jednak dopiero po ślubie uczęszczać na siłownię. Dlatego też, w obliczu przedstawionych tutaj faktów i wszystkich możliwych okoliczności, wybór pozostawiamy każdemu pod rozwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *