Home / Fotografia ślubna / Historia fotobudek

Historia fotobudek

Pierwsza budka robiąca automatyczne zdjęcia została uruchomiona w 1926 roku na Broadwayu na Times Square. Automat wyposażony był we wrzutnię monet. Wynalazcą tej fotobudki był imigrant – Anatol Marco Josepho.

Kim był Anatol?
w 1909 roku Anatol mając piętnaście lat opuścił Omsk i udał się do Berlina, ponieważ chciał studiować fotografię. Niestety zabrakło mu pieniędzy i musiał zatrudnić się jako pomocnik w studiu fotograficznym.
Mając lat 18 Anatol Josephewitz płynie do Nowego Jorku, nie znajduje jednak pracy i zmuszony jest wrócić do Europy, a dokładnie do Budapesztu. Tam otwiera swoje własne studio fotograficzne.

Anatol po wybuchu pierwszej wojny światowej chciał wrócić do Rosji, ale został zatrzymany i internowany. Później wynalazca wspominał, że właśnie w czasie długich dni w obozie internowania wymyślił automatyczny aparat fotograficzny. Gdy wrócił do Rosji został uwięziony przez Bolszewików. Po ucieczce udało mu się zarobić ilość pieniędzy, która wystarczyła mu na otwarcie studia fotograficznego w Szanghaju. Podczas pobytu w Chinach Anatol opracował szczegóły urządzenia, które później przybrało nazwę fotobudka.

W 1923 Anatol Josepho złożył patent na „aparat robiący automatyczne portrety w sekwencji czasowej”. Patent na swoją maszynę, która nazwał Photomaton złożył 13 marca 1925 roku. Photomaton okazało się sukcesem, codziennie z budki korzystało 7500 osób dziennie. Utarło się nawet powiedzenie, że to najlepsze miejsce na Broadwayu do wydania ćwierćdolarówki.

Anatol zdobył 280 tysięcy klientów w ciągu 6 miesięcy. Anatol M. Josepho spełnił swój American Dream sprzedając automat i patent za okrągły milion dolarów.

Najważniejszym wynalazkiem Anatola była metoda przeniesienia obrazu na papier. Wcześniej korzystano z płyt szkła lub folii. Wynalazca wykorzystał papier światłoczuły wykorzystując związki srebra i 400 watowe lampy projekcyjne.

Tutaj kończy się historia Anatola, a zaczyna historia Henry’ego Morgenthau Seniora, który od Anatola odkupił Photomaton.
Henry Morgenthau wiązał duże plany z fotobudką, powiedział nawet dziennikarzom, że chce osiągnąć w dziedzinie fotografii to czego henry ford dokonał w motoryzacji.

Już w 1927 roku Photomaton Inc. rozstawiło 120 maszyn w USA, Wielkiej Brytanii, RPA, Szanghaju i wielu innych krajach. W 1933 istniały już 240 studia w USA i 140 studia we Francji.

Ciekawostkami są, że do lat 30 fotokabiny były obsługiwane przez asystentów, którzy doradzali jak pozować do zdjęć. W 1934 roku kabiny zostały wyposażone w kurtynę, która miała zapewnić prywatność. W latach 50 kurtyna została drastycznie skrócona, aby w fotobudce nie było aż tak intymnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *