Home / Bez kategorii / Suknia ślubna Kate Middleton – garść ciekawostek

Suknia ślubna Kate Middleton – garść ciekawostek

Suknia ślubna Kate Middleton była jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic na dworze królewskim aż do momentu najważniejszego dnia w życiu obecnej pary książęcej. Zarówno suknia księżnej Diany, jak i zaprezentowana niemal 30 lat później suknia ślubna Kate Middleton ukształtowały rynek mody ślubnej na co najmniej kilka dekad. Zaprezentowana przez Kate kreacja wzbudziła ogólny zachwyt, przez co jej repliki zaczęły pojawiać się na ślubach niejednej Panny Młodej. Z tego też względu tej przepięknej kreacji warto przyjrzeć się nieco bliżej.

Historia jednej sukni

Zanim Kate Middleton pojawiła się na ślubnym kobiercu, o jej przyszłej kreacji krążyły prawdziwe legendy, jednak do dnia ślubu tajemnica była skrzętnie ukrywana. Przygotowania do ślubu śledzone były przez telewidzów na całym świecie i nie obyło się bez komentarzy na temat przyszłej Panny Młodej. Reporterzy oraz postronne osoby zastanawiały się przede wszystkim, na jaką suknię zdecyduje się Kate Middleton i ile będzie kosztować kreacje. Oczywiście zagadkę w pewnym stopniu można było wówczas odgadnąć, ponieważ projektantem sukni ślubnej panny młodej i przyszłej księżnej Wielkiej Brytanii mógł zostać wyłącznie Brytyjczyk. Wiąże się to z nakazem protokołu, dlatego też wybór był dosyć ograniczony i padł na projekt szefowej domu mody Alexandra McQueena, czyli Sarah Burton. Wybrana kreacja była strzałem w dziesiątkę a podczas jej prezentacji wszyscy zgromadzeni na uroczystości goście oraz obserwatorzy byli zachwyceni.

 

Kiss Wedding Prince William of Wales Kate Middleton - Suknia ślubna Kate Middleton – garść ciekawostek

Zachwycająca, a zarazem skromna i elegancka

Suknia ślubna Kate Middleton wzbudziła powszechny zachwyt i już w dniu ślubu książęcej pary stała się najbardziej pożądaną kreacją niemal na całym świecie. Dlaczego jednak suknia wzbudziła powszechne zauroczenie? Z pewnością z uwagi na dosyć skromny i klasyczny krój, a także zastosowane połączenie materiałów, a mianowicie atłasu i koronki w kolorze kości słoniowej. Nie ma się w zasadzie czemu dziwić, iż suknia ślubna Kate Middleton była porównywana do kreacji Grace Kelly sprzed ponad 50 lat temu. Suknię księżnej Monako zaprojektowała Helen Rose i porównując te dwie kreacje, można było zauważyć kilka podobieństw np. w postaci dopasowanego gorsetu, który został obszyty koronką. Wśród pozostałych podobieństw można również wyróżnić rozkloszowany dół sukni oraz dobór niemal identycznych dodatków. Nawiązaniem do sukni Grace Kelly był również welon założony na tiarę z tą różnicą, iż Kate Middleton w odróżnieniu od księżnej Monako postanowiła rozpuścić włosy, a także pokazać niewielki fragment szyi.

Skromność przede wszystkim

Kate Middleton znana jest ze swojej skromności, dlatego też w przypadku jej sukni ślubnej oraz kilku innych szczegółów nie mogło być inaczej. Zarówno sama suknia ślubna Kate Middleton, jak i wykonany przez nią makijaż wzbudziły powszechny zachwyt. Oprócz tego fryzura, która nie różniła się niczym od tej noszonej na co dzień, a także rezygnacja z karocy tylko potwierdziły skromność przyszłej księżnej Cambridge. Wiele osób doszukiwało się analogii do księżnej Diany, jednak niczego nie znaleziono, ponieważ Kate postanowiła tego uniknąć. Skromność stylizacji Kate była bardzo przemyślanym wyborem, ponieważ obnoszenie się z przepychem byłoby z pewnością źle odebrane przez Brytyjczyków, którzy podchodzili do przyszłej księżnej z pewną rezerwą. Suknia ślubna Kate Middleton była z pewnością wygodniejsza niż kreacja księżnej Diany głównie z uwagi na nieco krótszy tren, który z pewnością nieco ułatwił poruszanie się podczas ceremonii zaślubin.

510px Kate Middleton Royal Dress Replica   Full Back - Suknia ślubna Kate Middleton – garść ciekawostek

Jedna z najdroższych kreacji na całym świecie

Przyszła księżna Wielkiej Brytanii nie miała zbyt dużego pola do popisu, jeśli chodzi o suknię z uwagi na wymogi dworskiej etykiety. Zgodnie z nią pokazanie odkrytych ramion jest nie na miejscu, podobnie zresztą jak zbyt krótka kreacja. Jak jednak wyglądała suknia ślubna Kate Middleton? Kreacja miała przepięknie zdobione koronkowe rękawy i była spowita długim i przeźroczystym welonem z delikatnymi zdobieniami na brzegach. Gorset idealnie podkreślał talię, a tren w żaden sposób nie przeszkadzał w swobodnym poruszaniu się podczas uroczystości. Suknia miała dosyć głęboko wycięty dekolt, który bardzo ładnie wyeksponował szyję przyszłej księżnej. Suknia ślubna Kate Middleton prezentowała się dosyć skromnie, jednak biorąc pod uwagę jej wykonanie, była bardzo elegancka i ponadczasowa.

Pomimo tego, iż kreacja była dosyć skromna, to jednak nie należała do najtańszych. Jaki zatem był jej koszt? Suknia kosztowała niemal 200 tysięcy funtów, czyli około 900 tysięcy złotych, dlatego też nie ma się co dziwić, iż trafiła na listę kilkunastu najdroższych sukni ślubnych świata. Koronki, które zastosowano podczas projektowania, były ręcznie wykonywane przez Królewską Szkołę Krawiectwa, co było dosyć dużym wyzwaniem. Uszycie sukni zajęło dosyć sporo czasu, a szwaczki, które ją wykonywały, musiały nie tylko co kilkanaście minut myć ręce, aby jej nie pobrudzić, ale również zmieniać igły co kilka godzin, co wielu osobom może wydawać się dosyć dziwne.

***

Check Also

Panna młoda w spodniach – alternatywa dla sukni ślubnej

Ślub kojarzy się nieodłącznie z okazałą suknią i skrojonym na miarę garniturem. Jeszcze do niedawna …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *